Uporabnik:
Geslo:
Nov Uporabnik? Pozabili Geslo?

11.11.2019
World Championship F3A 2019 in Brescia -Italy

29.07.2019
Model EXPERIENCE 60 Classic

V rubriko odel building/ Wooden construction je dodan omenjeni model 28.04.2017
Brusshles motor JOKER 4250/7 -720 RPM/V

In section Članki/F3A/electric drive / tests of other E-engines, is added above engine test. 27.02.2017
Dodan model Miss Wind 50E

V rubriko MODELI/Elektropogon je dodan omenjeni model.

Nedelja, 05.05.2024
Tekma v F3A letenju za kategoriji FAI in BASIC, Kranj, 28.09.2013 Nazaj na članke
F3A | Competitions

Prizadevni člani AK Kranj so pripravili drugo in hkrati zadnjo tekmo v sezoni. Vreme je bilo hladno, vlažno in z nizko oblačnostjo, ki je prestavila začetek za eno uro. Vetra je bilo zelo malo. Proti koncu tekme se je vreme precej izboljšalo.

Prijavljeni tekmovalci







F3A FAI P13:

1. Timotej Mencin , BULDOG Elektro, Hacker Q60-7M, 10s Gens Ace 5300, SPIN99, propeler PT21x14

2. Marko Mencin , BULDOG Elektro, Hacker Q60-7M, 10s Gens Ace 5300, SPIN99, propeler PT21x14

3. Alan Goljevšček , BULLDOG Elektro, AXI 5325/24, 10s Gens Ace 5300, SPIN99, propeler AXI 20x13

4. Igor Makovec , SPARK Elektro, AXI 5330/18, 8s Rhino 4900, SPIN99, propeler APC 20x13

5. Klemen Hvala , Mytho S 125E, Elektro, AXI 5325/24, 10s Gens Ace 4000, SPIN77, propeler APC-e 20x13

6. Sašo Šantelj , TEEN Elektro, AXI 5330/20, 10s, Turnigy 100A HV, propeler APC-e 20x13


F3A BASIC:

1. Peter Gregorc , SBACH 342 , pogon 50ccm DLE bencin

2. Robert Hvasti , Hypershade 90 , pogon 20ccm DLE bencin

3. David Habula , Vanquish 25, elektro, 4s GensAce 2500

4. Andrej Mlakar , BULDOG Elektro, AXI 5325/24, 10s Rhino 4900, SPIN99

5. Matej Rozman;  EXTRA 260

Letališče in prireditelji

Kranjčani so si uredili lepo vzdrževano pisto, ki je tudi dovolj na samem. Tu je možno izbrati več smeri letenja, odločili pa smo se za severno stran kljub oblačnemu vremenu, in sicer zaradi boljše vidljivosti modelov. Manjkale so nam sicer zastavice, ki pa bi seveda precej znižale večino rezultatov.
Tekma je letos potekala brez udeležbe iz tujine, se je pa vendarle nabralo dovolj tekmovalcev za izvedbo.


Glavno težo organizacije so nosili Robert Hvasti, Peter Gregorc in Janez Mesec (Janny Moon), ki je več kot odlično skrbel za obdelavo in večpredstavnost rezultatov.



Prijavljeni tekmovalci








PRIJAVE:

F3A FAI

1. Klemen Hvala
2. Timotej Mencin
3. Marko Mencin
4. Igor Makovec
5. Alan Goljevšček
6. Sašo Šantelj

F3A BASIC

1. Robert Hvasti
2. Peter Gregorc
3. David Habula
4. Andrej Mlakar
5. Matej Rozman
6. Gorazd Ježovnik


Kot lahko vidimo, smo imeli v FAI kategoriji enega novega pilota Klemna Hvalo, ki je prestopil iz Basic programa, in pa povratnika na tekme, nekoč že zmagovalca Sašo Šantlja.

V Basic kategoriji smo zopet dobili povratnika Mateja Rozmana, in pa dva novinca Gorazda Ježovnika (ki je na tekmi kasneje manjkal), ter Davida Habulo.



Tekma

Tekma je potekala v oblačnem vremenu in na začetku v prvem turnusu tudi z nekaj megle, ki je motila zlasti manj navajene tekmovalce v BASIC programu.
Za rezultate in vse na temo tekme je odlično poskrbel izredno prizadevni Janny Moon in tudi tokrat je bilo možno tekoče spremljati tekmo na internetu. Tu najdete tudi vse podrobne rezultate.
Več o tekmi si lahko preberete tule: http://forum.modelarji.com/viewtopic.php?f=30&t=84861

Zmagovalci F3A FAI P13

1. Alan Goljevšček
2. Timotej Mencin
3. Igor Makovec
 

Tekma

S tekmo smo začeli okrog 11h, potem ko se je nizka oblačnost toliko dvignila, da je bilo to mogoče. Začelo se je tokrat s težkim FAI programom, ki ga je odprl novinec v tej kategoriji Klemen Hvala. Vrstni red tekmovalcev je bil določen z vlečenjem štartnih številk pred brifingom. Drugi in tretji turnus  sta potekala potem v drugačnem vrstnem redu.

Prvi turnus:

Oblačnost je bila še vedno nizka in kdor je letel visoko linijo, je občasno tudi za trenutek izginil v oblakih. Kljub temu to pilotov ni preveč motilo, saj je natreniranost v FAI programu vendarle večja in tudi veliko izkušenj je prisotnih. Tu je šlo seveda za figure, ki potrebujejo veliko višino, in sicer kovit po spodnjem klobuku, pa še trikotni luping in pa seveda figuro 9.

Klemnu je šlo že v prvo dobro od rok, kljub pomanjkanju treninga, težkemu preskoku na veliko težji program in pa seveda začetni tremi.
Tudi ostalim je šlo kar dobro, čeprav je letos vsem kronično manjkalo treninga. Nivo samega letenja je bil vendarle kar dober za naše razmere.
Prvi turnus je po pričakovanju dobil Alan pred Timotejem in menoj, ki pa sem že veliko zaostajal.

V nadaljevanju se je tekma za tretje mesto razvila v zanimivo in odločil je bolje izpeljani tretji turnus.

Tudi drugi in tretji turnus ta pokazala isto situacijo in rahlo napredovanje v kvaliteti letenja praktično vseh tekmovalcev.

V Basic kategoriji si je prvo mesto zanesljivo priletel Andrej Mlakar, ki je tokrat prišel s sposojenim Buldogom in vrhunsko napravo. Kombinacija sicer mladega pilota, sicer pa že  izkušenega tekmovalca ter F3A specialke, sposojene pri Bogdanu Makucu, je prinesla zanesljiv uspeh!

Zelo dobro pa je sledil naš povratnik Matej, ki je bil iz leta v let boljši. Upajmo, da ga bomo videli tudi v naslednjih sezonah.
O Davidu Habuli, novincu in zelo talentiranemu pilotu, ki je nastopil z malim Vanquishem, lahko govorimo samo najboljše.
Oba kranjska pilota sta odletela toliko, kot sta bila ta hip ob pomanjkanju treninga oziroma za 1,5kg pretežkega Hypershade90 zmožna.

Več o rezultatskem poteku in ocenah pa si lahko pogledate tule:

http://www.jany.si/f3calc/2013/f3a-ak-kranj/


Zmagovalci F3A BASIC

1. Andrej Mlakar
2. Matej Rozman
3. David Habula

Zmagovalci FAI P13

1. Alan Goljevšček          2000

2. Timotej Mencin           1943

3. Igor Makovec             1801



Zmagovalci BASIC

1. Andrej Mlakar           2000

2. Matej Rozman          1958

3. David Habula            1851



Vsi zmagovalci




Tehnika

Lahko bi rekli, da pravzaprav glede na tekmo v Novem mestu nič novega.

Vendarle se je zgodilo, da Buldogi dobivajo dodatno stabilizacijsko krilce, imenovano Canliser. Dva sta že v letečem stanju in sedaj preizkušena tudi na tekmi, sledil bo z opremljanjem še kakšen od lastnikov.

In kakšen je učinek Canaliserja?

Vsekakor to ni samo lepoten dodatek!

Kot že samo ime pove, gre za usmerjanje turbulentnega toka zraka, ki ga povzroči propeler. Na novo usmerjeni tok zraka sedaj lepo objame repna krmila in tudi trup od canaliserja nazaj. Krmilom se učinkovitost precej poveča, hkrati pa je nosilnost trupa višja v letu na nož. K temu pomaga tudi preprečitev odtekanja zračnega toka v področju težišča modela, kjer le-tega canaliser zapira  in usmerja ob trupu.
Hkrati Canaliser deluje še kot dodatno krilo in s tem znižuje krilno obremenitev modela, posledično pa model lahko leti bistveno počasneje.

Benefiti torej so:

1. Nižja hitrost letenja za cca 7-10%

2. Izjemno izboljšanje ravnosti valjanja modela.

3. Let na nož je lahko počasnejši za vsaj 20%

V vetru se model dobro obnaša in je stabilen, vsekakor stabilnejši od dvokrilca. Se je pa treba privaditi na nekoliko drugačen, počasnejši stil letenja in ustrezno popraviti hode krmil za normalno letenje.

In kakšne so nastavitve tega dodatnega krilca?

Na modelu Angel50 sem preizkusil več položajev in ugotovil sledeče:

Krilce je bilo na začetku nagnjeno za 0.7 stopinje negativno glede na višino; stabilnost letenja je zelo izboljšana tudi v močnem vetru, vendar se modelu porušijo vsa trimanja dosedaj. Model sili navzdol in tudi ob enostavnem trimanju višine ni bilo možno na hitro rešiti posledičnih odmikov od vertikal navzgor in navzdol. Takšna nastavitev je možna, vendar zahteva ponovitev procedure trimanja in sicer v smislu dvokrilca, saj gre za kontriranje delovanja nosilnega krila in krilca, vemo pa, da je trimanje F3A dvokrilca zapleten in marsikdaj dolgotrajen proces.

Postopno  zmanjševanje naklona krilca je prineslo dober rezultat, ko je bil ta naklon enak 0 stopinj v odnosu na višino in os modela. V tem primeru je stabilnost v vetru še vedno dovolj dobra, vse ostale dobre lastnosti pa  so nespremenjene. Modela tudi ni potrebno ponovno trimati, razen hodov na stabilizatorjih.



Komentar

Ob zaključku sezone, ki je dala dve regularni tekmi, smo v pogovoru po tekmi vsi izrazili zadovoljstvo in hkrati upanje na nadaljevanje naslednje leto. Vsi bi si želeli imeti tri tekme, ki bi nekako zagotavljale stabilnejše termine treninga in forme ter bile hkrati vzpodbuda za nadaljnje delo.
Glede udeležbe na tekmah je jasno, da ta v naslednji sezoni ne bo kaj bistveno višja, saj je zanimanje za akrobatiko in še posebej za tekme izredno majhno. Tudi o vzrokih smo si precej podobnega mnenja.
Govora je bilo tudi o možnosti organizacije večje mednarodne tekme z uveljavljenimi in znanimi tujimi piloti. Vsi pa seveda vemo, da kakega večjega zanimanja v SLO s tem ne bomo vzbudili. Za nastop na takšni tekmi je namreč treba vložiti predvsem trud in čas, za kaj takega pa je v "deželi"vse manj pripravljenosti.



Dodano: 29.09.2013 | Ogledov: 2458 | Komentarjev: 0 | Avtor: marko


Komentarji:

Trenutno še ni komentarjev. Bodite prvi!

Komentarje lahko objavljalo le registrirani uporabniki.
Če ste že registrirani, se prijavite levo zgoraj.

Če še niste registrirani, opravite hitro registracijo »

Komentiraj:




Imate kvalitetno snov za članek in bi ga želeli objaviti na naši strani? Kontaktirajte nas na info@e-modelar.net in dodeljen vam bo status pisatelja člankov!