Uporabnik:
Geslo:
Nov Uporabnik? Pozabili Geslo?

11.11.2019
World Championship F3A 2019 in Brescia -Italy

29.07.2019
Model EXPERIENCE 60 Classic

V rubriko odel building/ Wooden construction je dodan omenjeni model 28.04.2017
Brusshles motor JOKER 4250/7 -720 RPM/V

In section Članki/F3A/electric drive / tests of other E-engines, is added above engine test. 27.02.2017
Dodan model Miss Wind 50E

V rubriko MODELI/Elektropogon je dodan omenjeni model.

Petek, 19.04.2024
O KATEGORIJI F3A Nazaj na članke
F3A | F3A Informations

Kaj je to F3A letenje?
Gre za način izvajanja vnaprej predpisanega sosledja akrobatskih figur v predpisanem prostoru in velikosti, pri čemer je poudarek na geometrijski natančnosti in gracioznosti. Je najstarejša akrobatska RV disciplina na svetu.

PRAVILA AKROBATSKEGA F3A RV LETENJA

Kategorija akrobatskega F3A letenja je imenovana za "KRALJEVSKO"!

Zakaj?
Ker je za estetsko in natančno izvajanje akrobatskih figur potrebno vložiti zelo veliko znanja, časa, volje in truda!
Tega pa večina ne zmore. Biti moraš pač iz posebnega testa, še zlasti, če želiš tudi na mednarodni ravni narediti vidnejši rezultat, saj so tu zastopani najboljši akrobatski piloti sveta.
F3A je običajno zadnja in najtežja stopnja akrobatskega letenja; za njen vrh (deseterico na EP in SP)) je potrebnih mnogo let močnega angažiranja in potrpežljivega treninga tudi tistih najboljših pilotov sveta!

Na temo "Pattern" (F3A) še ena diskusija na RCuniverse:


http://www.rcuniverse.com/forum/rc-pattern-flying-101/3766720-what-pattern-flying.html

Seveda pa se s tovrstnim letenjem lahko ukvarjamo tudi na čisto osnovni ravni, z ambicijo, da iz sebe naredimo boljšega pilota, takšnega, ki bo vodil svoj model in ne obratno, in sem ter tja pridemo tekmovati na kakšno domačo F3A tekmo.

Večinoma modelarji, pa ne samo pri nas v SLO, zelo malo vedo o tej kategoriji.
Tako npr. menijo, da gre za tekmovanje, kjer je potrebno imeti specialne modele, češ da termin 2x2m pomeni točno to!

To je seveda popolnoma zmotno!
Pravila, ki si jih lahko ogledate na spodnji povezavi, tega nikjer ne omenjajo; Še več, to je ena redkih kategorij, kjer vrsta modela ali pogona NI določena. Leti se lahko s čimer koli, važne so samo linije in natančnost izvajanja programa! In ker je poudarek na tem, so se seveda pojavili in se še naprej razvijajo specialni modeli letal, ki nam to še dodatno izboljšajo. To je edini razlog, zakaj se na F3A tekmah vidi skoraj izključno specialke!

Katere vrste modeli so torej lahko F3A modeli?

Predvsem za začetek F3A letenja velja, da je potencialen F3A model lahko vsak model, ki je voden po vseh treh oseh, ima močan pogon, natančne servomehanizme in ima ustrezno natančno narejene povezave s krmilnimi površinami, ter je dobro iztriman.
Zato, da se nekdo začne ukvarjati s tovrstnim letenjem in eventuelno tudi tekmovanjem, torej načeloma ne potrebuje posebnega modela, dokler le-ta zadosti spodaj napisanim zahtevam.
Ko pilot  obstoječi model preraste in ga začnejo motiti detajli pri izvajanju figur, ki jih ta model ne zmore (ravnost linij, centričnost valjčkov, let na nož....), bo odločitev za natančnejši model prišla sama od sebe.
Tudi razmišljanje, zakaj so specialni modeli tako dragi, je potrebno osvetliti.
Če pogledamo po različnih disciplinah, vidimo, da za vse te discipline obstajajo specialni modeli, med njimi pa seveda tudi zelo dragi vrhunski modeli za velika tekmovanja. Povsod velja, da lahko začnemo s treningom in tekmami na nižjih nivojih z nekimi začetniškimi razmeroma poceni modeli, velikokrat tudi samogradnjami. Če pa obstaja ambicija po vrhunskih rezultatih in udeležbah na tekmah za svetovni pokal ali celo EP in SP, pa zaradi konkurenčnosti  potrebujemo tudi vrhunsko tehniko. Lahko povprašamo recimo kar pri kategoriji F3J, ki ima zgolj jadralne modele na vleko in brez pogona, in videli bomo, da stane en tak vrhunski opremljen model blizu 2K evrov ali celo precej več.
Če si zamislimo npr. sodobni jadralni model v velikosti 6m in pa šlepar zanj, koliko staneta? Kar nekaj tisočakov vsak! Če si tu zamislimo še takšne vrhunske in temu primerno opremljene, potem so cene še za kak tisočak višje!
Poglejmo še recimo F3M kategorijo. Tu lahko začnemo šele z modelom velikosti nad 2,1m in 50-55ccm motorjem. Tu bo cena nekje od 1300€ naprej, odvisno od vrste modela in kvalitete opreme. Če želimo kaj več, pa je že naslednja velikost 2,3m bistveno dražja, 2,6m pa že gre v več tisočakov.
Če si pa zamislimo recimo vrhunski F3M model razpona 3,1m, bo cena zanj že prek 8. tisočakov.
Tako je tudi pri F3A kategoriji. Lahko začnemo z majhnimi in poceni modeli razpona 1,25-1,3m in nadaljujemo po stopničkah navzgor, če to želimo, najprej s "50" modeli in nato tudi višje. Dober približek 2x2 modelom so tu Wind 110, naslednik Mythos 125, Fantasista 110/120 in Sequence 120. Zlasti  Mythos 125 in Fantasista sta zelo konkurenčena tudi 2x2m modelom. Dokler ne potrebujemo vrhunskega modela, je vse na nivoju cen primerljivih velikosti polscale akro modelov. Je pa res, da so prave specialke postale v zadnjih dveh letih drage, cene so se dvignile v zadnjem letu in pol za 30%. Apak podobno je od letošnje pomladi naprej tudi drugje.
Zato, da imamo natančno leteč model, seveda ni potrebno imeti vrhunskega modela firme OXAI (ki je crem dela creme) in velikosti 2x2m. Pomembno pa je, da je model natančno zgrajen, kar najbolje iztriman, ima močan pogon in ima primerno natančne servomehanizme.
Z izkušnjami, pridobljenimi na tekmah za svetovni pokal v tujini lahko zatrdim, da je 99% rezultata odvisno od pilota in ne od cene njegovega modela!
Tako bo vrhunski pilot naredil odličen rezultat tudi s 5x cenejšim modelom!
Obratno pa slabšemu pilotu tudi vrhunska tehnika ne bo pomagala k bistveno boljšemu rezultatu!


Zato, da bi lahko recimo leteli na tekmi v SLO ali kjer koli drugje v kategoriji FAI, torej ne potrebujemo nujno specialke velikosti 2x2m!
Seveda pa je jasno, da smo v smislu kvalitete samega letenja glede na svoje znanje nekoliko hendikepirani z nekim scale oziroma 3D modelom.
To pa je treba pač vzeti v zakup, ali pa si privoščiti ustreznejši model!


Več o samem F3A letenju si lahko preberete v odličnem članku Alana Goljevščka, našega najboljšega F3A pilota, ki ga je napisal za revijo TIM (maj 2012)
http://www.e-modelar.net/files/AKROBATSKO%20F3A.pdf



OSNOVNA pravila kategorije za modele:

Dolžina in razpon modela max. 2m (dovoljen odstopek pri meritvah +1%)
Teža max. 5kg  (modeli z motorji z notr. izgorevanjem brez goriva!)
Napetost pogonskih baterij -elektro gnani modeli-je največ 42V (10s aku.)
Hrup max. 94 dcB ( merjeno bočno pravokotno s treh metrov v višini modela)


PRAVILNIK  (FAI):
http://www.e-modelar.net/files/SC4_Vol_F3_Aerobatics_14.pdf


KAJ PA F3A ZA VELIKE MODELE?

V tujini (in včasih tudi pri nas!) obstajajo tekmovanja, imenovana F3AX in F3M, ki so rezervirana za velike in največje scale oziroma semiscale akrobatske modele pravih letal.

Nemška modelarska zveza DMFV prireja recimo F3A tekmovanja, kjer ni nobenih omejitev modelov. Tu se je nekoč našla pisana paleta modelov, od velikih 3 metrskih akrobatov do F3A modelov. V zadnjem času pa tudi tu prevladujejo F3A modeli, ker se z njimi da doseči boljše rezultate, scale akrobati pa so postali redkost. Iz te zveze pa ne prihajajo v nemško F3A reprezentanco novi člani, in to ravno zaradi neupoštevanja FAI pravil, čeprav se leti FAI programe, pa tudi neznani program.
Imajo pa ti tekmovalci pravico nastopiti na tekmah zveze DAEC (in obratno), kjer so tekme po FAI pravilih.



Z modeli do velikosti 2,25m se da trenutno nastopiti v SLO v programu Basic.
Za tekmovanja z velikimi modeli (F3M) pa trenutno v SLO ni dovolj zanimanja,
kar se vidi tudi po neaktivnosti na forumu Modelarji!

Prirejali pa  so F3M tekmovanja na Hrvaškem in v Srbiji s programoma IMAC Basic in Intermediate. Več o tem v članku KAKO ZAČETI TUDI Z F3A LETENJEM. http://www.e-modelar.net/clanki-112.html
Žal pa lani (2014) in kot kaže tudi letos na Hrvaškem in v Srbiji ne bo nobene F3A-F3M tekme.


Dodano: 08.12.2014 | Ogledov: 3549 | Komentarjev: 0 | Avtor: marko


Komentarji:

Trenutno še ni komentarjev. Bodite prvi!

Komentarje lahko objavljalo le registrirani uporabniki.
Če ste že registrirani, se prijavite levo zgoraj.

Če še niste registrirani, opravite hitro registracijo »

Komentiraj:




Imate kvalitetno snov za članek in bi ga želeli objaviti na naši strani? Kontaktirajte nas na info@e-modelar.net in dodeljen vam bo status pisatelja člankov!